پارکینگ هوشمند: باید اعتراف کنیم که پیشرفت علم و فناوری تا حد بسیار زیادی کارهای پیش پا افتاده  امروزی را که تا چند سال قبل انجام آن زمان‌بر و حتی غیرممکن بود را بسیار آسان و راحت کرده است. یکی از رهاوردهای بسیار مهم  پیشرفت تکنولوژی و گسترش اینترنت در این عصر ماشینی پارکینگ هوشمند است که سبب شده حتی در شلوغ ترین ساعات روز، به آسانی و درمدت زمان کوتاهی جای پارک پیدا کنیم.

بدون تردید با افزایش جمعیت و به دنبال آن افزایش خودرو،  پیدا کردن جای پارک در زمان کوتاه به خصوص در شهرهای بزرگ تبدیل به یک آرزو شده است. تاجایی که برای  پیدا کردن جای پارک امن و مطمئن باید چند ساعت قبل تر از خانه بیرون بیاییم . به همین بابت معمولاً پارک کردن ماشین ، فرآیندی زمان بر و خسته کننده است که به ناچار بسیاری از شهروندان باید طی کنند. درضمن این عامل علاوه بر اتلاف وقت، آلودگی صوتی و ایجاد ترافیک ، آلودگی هوای کره زمین و بسیاری از موارد دیگر را در پی دارد.

پس با همه این اوصاف و مشکلات گوناگون در پیدا کردن جای پارک ، تنها سوالی که مطرح می شود این است چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟ پاسخ این سوال واضح است، پارک هوشمند. اما پارک هوشمند چیست؟ ما در این مطلب سعی داریم تا شما را با مزایای پارکینگ مکانیزه وهوشمند و انواع آن نیز آشنا نماییم؛ با ما همراه باشید و این مطلب را از دست ندهید.

پارکینگ هوشمند یا پارک هوشمند چیست؟

در ابتدا قبل از ورود به معرفی انواع و مزایای این نوع پارکینگ بهتر است تعریف کوتاهی از آن ارائه دهیم تا شناخت کامل تری داشته باشید.

برای شناخت بهتر این مبحث سناریوی زیر را تصور کنید :

خود را درآینده ای نه چندان دور تصور کنید. به طوریکه پشت میزآشپزخانه خودنشسته اید ومشغول خوردن صبحانه هستید اما تنها 15 دقیقه به زمان شروع  کارتان باقی مانده است. شما بدون هیچ استرسی با آرامش هرچه تماتر سوار ماشین خود می‌شوید. قبل از اینکه به مقصد برسید، نزدیک ترین جای پارک به محل کار خود در پارکینگ هوشمند رزرو می کنید. اما دربین راه متوجه می شوید که حادثه‌ای اتفاق افتاده همان موقع است که  GPS پارکینگ هوشمند راه میانبر را جایگزین می‌کند.

شما به موقع در محل کارخود حاضر می شوید و در ضمن علاوه برآن جای امنی هم برای خود ماشین خود در نظر گرفتید. این می‌تواند آینده پارکینگ باشد؛ یک سیستم هوشمند که به طور یکپارچه با برنامه ها و فعالیت های شما ادغام می شود تا افراد را از خانه به محل کار به انجام کارهای مختلف و دوباره برگرداند.

پارکیینگ مکانیزه چطور کارمی کنند؟

پارکینگ هوشمند یا همان پارکینک مکانیزه شامل سنسورهای پارک هوشمند، دوربین ها یا سنسورهای شمارش در زمین است . این دستگاه‌ها معمولاً در جای جای مکان‌های پارک تعبیه می‌شوند یا در کنار آن‌ها قرار می‌گیرند تا تشخیص دهند که آیا محل‌های پارک آزاد هستند یا اشغال شده‌اند. داده ها از طریق سنسور ها جمع آوری شده سپس به یک برنامه تلفن همراه یا وب سایت پارکینگ هوشمند منتقل می شود تا در دسترس بودن جای پارک را به کاربران خود اطلاع می دهد.

در پارکینگ مکانیزه همه چیز به صورت هوشمند اجرا می شود مواردی مانند ثبت ورود و خروج خودرو ها، باز و بسته شدن در پارکینگ بطور اتومات، روشنایی موجود در پارکینگ، صدور کارت، ثبت پلاک وسیله نقلیه، هدایت خودرو به محل پارک، پرداخت هزینه و دریافت کارت همه بطور هوشمند اجرا میشود. برخی از شرکت ها اطلاعات درون برنامه ای دیگری مانند قیمت و مکان پارکینگ را نیز ارائه می دهند. این امکان را به شما می دهد تا هر گزینه پارکینگی که در دسترس شماست را بررسی کنید.

انواع پارکینگ هوشمند

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد پارکینگ های مکانیزه، انواع  گوناگونی دارند که مهمترین آن ها به صورت زیر دسته بندی می شوند:

 • پارکینگ روتاری: این پارکینگ معمولا در مکان‌های عمومی و شلوغ استفاده می شود که به نسبت پارکینگ های دیگر مقرون به صرفه تر است.
 • پارکینگ پازلی: این نوع پارکینگ هوشمند معمولا برای مراکز مسکونی و تجاری پیاده سازی می‌شود که نیازی به اپراتور ندارد. ازمزایای این پارکینگ می‌توان به هزینه پایین و امنیت بسیار بالای آن اشاره کرد.
 • پارکینگ برجی: این نوع پاکینگ با توجه به بازدهی بالا از نظر ظرفیت تعداد خودرو پیاده سازی آن ، دارای هزنیه بسیار بالایی بوده . در وسط پارکینگ برجی برای امنیت بالا تر آن یک آسانسور برای جابجایی خودرو نیز دیده می‌شود  .

انواع دیگر پارکینگ های هوشمند

 • پارکینگ زیرزمینی
 • پارکینگ خانگی
 • پارکینگ جکی
 • پارکینگ مکانیزه طبقاتی

انواع پارکینگ دارای ویژگی‌های مختص به خود هستند که بر اساس نیاز انتخاب می شوند. اما چه عواملی در انتخاب یک پارکینگ خاص دخیل است؟  اولین مورد انتخاب یک پارکینگ هوشمند ، متراژ زمین مورد نظراست. به عنوان مثال اگر یک متراژ زمینتان محدود است ، پارکینگ برجی انتخابی ایده آل است چراکه می توانید پارکینگی با ارتفاع نامحدود داشته باشید. ظرفیت پارکینگ و میزان دسترسی از دیگر ملاک های مهم انتخاب پارکینگ هوشمند است. به صورت کلی انتخاب و بهره بردن از هرکدام آن ها بستگی به صاحب ملک  و زمین دارد. اما اگر بخواهیم از تنها وجه تشابه این پارکینگ های نام بریم می توانیم از دستگاه پرداخت خودکار در بخش خروجی پارکینگ اشاه کنیم.

 

مزایای پارکینگ هوشمند

 1. با پارکینگ هوشمند ترافیک را کاهش دهید !

پارکینگ مکانیزه با نشان دادن مستقیم مکان رایگان به کاربر، می تواند زمان جستجو ی جای آن را کاهش دهد. اتومبیل ها در اطراف بلوک ها رانندگی نمی کنند و اگر ممکن است نقطه ای وجود داشته باشد سرعت خود را کاهش نمی دهند.

 1. پارکینگ مکانیزه دوستدار محیط زیست

با  کمتر شدن رفت و آمد برای پیدا کردن جای پارک، آلاینده های تولید شده توسط خودروها کاهش یافته و علاوه بر آن درمصرف سوخت نیزصرفه جویی می‌شود .

 1. با ترافیک خداحافظی کنید!

لازم است بدانید که بیشتر ترافیک‌های طولانی ناشی از پیدا کردن جای پارک است. با مشخص شدن پارکینگ ها و اسال آدرس آن به رانندگان، دیگر شاهد ترافیک های طولانی نخواهیم بود.

 1. مدیریت پارکینگ های خرده فروشی یا اداری

نه تنها شهرها مزایای استفاده از فناوری پارکینگ هوشمند را خواهند دید، بلکه پارکینگ های بزرگ اداری یا خرده فروشی نیز می توانند مزایایی را مشاهده کنند. برای شرکت‌هایی که تعداد کارمندان زیادی با ماشین می‌آیند، این فناوری می‌تواند زمان، انتشار گازهای گلخانه‌ای و هزینه‌های راه‌اندازی خودرو را کاهش دهد.

به شهرها کمک کنید تا هوشمند شوند پارکینگ هوشمند گامی به سوی شهرهای هوشمند است. با اتصال ساختمان ها، اتومبیل ها، حمل و نقل و سایر خدمات عمومی، شهرهای آینده ما می توانند کارآمدتر و پایدارتر شوند.

مزایای پارکینگ هوشمند به طور خلاصه

 • افزایش تعداد خودرو برای پارک کردن
 • امنیت بسیار بالا برای خودروها
 • صرفه جویی در مصرف بنزین
 • کاهش اتلاف وقت
 • کاهش آلودگی هوا
 • کاهش آلودگی صوتی
 • ترافیک سبک در شهر
 • ایجاد آسایش بیشتر
 • پیدا کردن راحت و بدون دردسر محل پارک خودرو

تجهیزاتی که برای پارکینگ هوشمند طبقاتی احتیاج است

 • بکارگیری از تابلو در جای جای مختلف پارکینگ
 • راهبندی ورودی و خروجی
 • اسکنر زیر خودرو
 • حسگر و سنسور
 • پلاک خوان خودرو
 • سیستم پرداخت هزینه بصورت دستی و خودکار
 • سیستم نورپردازی
 • شمارنده خودرو

مراحل اجرای پارکینگ هوشمند

 1. نصب تجهیزات پارکینگ هوشمند بصورت بی سیم و با سیم براساس نیاز محیط
 2. نصب دوربین پلاک خوان در مسیر پارکینگ
 3. نصب سنسور بررسی جای پارک خالی
 4. نصب راهبند ورودی و خروجی
 5. راه اندازی دستگاه عرضه کارت
 6. نصب کانتر ارائه کارت و نمایش و دریافت وجه پارکینگ
 7. راه اندازی ال ای دی راهنمای پارکینگ
 8. راه اندازی سامانه موبایل جهت رزرو محل پارک
 9. نصب سامانه کنترل و اعتبار بخشی

کلام آخر

پارکینگ هوشمند و سنسورهای پارک هوشمند آن را می توان بخشی از شهرهای هوشمند دانست. این شهرهای هوشمند شهرهایی هستند که توسط زیرساخت فناوری اطلاعات هدایت می‌شوند و با استفاده از این زیرساخت ها در شهرها می‌توانند کیفیت زندگی را افزایش داده و توسعه اقتصادی را برای ساکنان خود بهبود بخشند. تبدیل شدن به یک شهر هوشمند می تواند راه خوبی برای جمع آوری داده های تاریخی به روشی نسبتا آسان باشد.

با جمع‌آوری این داده‌ها، شهرها می‌توانند چگونگی بهینه‌سازی فرآیندهایی مانند پارکینگ را تحلیل کنند. استفاده از پارکینگ هوشمند، افرادی که به دنبال یافتن جای پارک هستند، آن را به کارآمدترین شکل ممکن پیدا می کنند و شرکت ها یا شهرداری ها می توانند محدوده پارکینگ خود را بهینه کنند. همچنین شهرها را قابل زندگی تر، ایمن تر و شلوغ تر می کند.