هنگامی که خارج از منزل خود هستید و یا قصد سفر دارید، می‌توانید به آسانی از هرجایی که هستید، دمای خانه خود را در حالت ایده‌آل قرار دهید. اما چگونه؟ این کار تنها توسط یک سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند امکان‌پذیر است.

توانایی و قابلیت‌های این سیستم هوشمند به گونه‌ای است که شما هر نوع تکنولوژی و سیستم گرمایش و سرمایشی که در خانه خود دارید را می‌توانید توسط آن کنترل کنید. سیستم‌هایی مانند اسپلیت، داکت اسپلیت، فن‌کوئل، رادیاتور، شومینه‌های هوشمند، گرمایش از کف و…

سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند چیست؟

سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند، دمای خانه را به صورت خودکار تنظیم می‌کند. این سیستم به کمک سنسور دمای خود، متوجه دما می‌شود و می‌تواند دمای خانه را بر اساس آب و هوای منطقه و برنامه‌ی از پیش تعیین شده تنظیم کند. حتی از طریق اپلیکیشن موبایل، از راه دور نیز قابل کنترل است. مهم‌ترین ویژگی سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند، مدیریت مصرف انرژی و در نهایت کاهش چشمگیر آن است که صرفه‌جویی در هزینه‌ها را در پی دارد.

با سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند، روزها قبل از اینکه صبح از خواب بیدار شوید ایده‌آل‌ترین دما برای شما فراهم شده است. دیگر در خانه چیزی به نام سرما یا گرما حس نمی‌کنید؛ زیرا دمای محیط همیشه مناسب است و به راحتی می‌توانید بر دمای خانه و حتی هر اتاق کنترل داشته باشید. تنها کافی است نرم‌افزار خود را بازکرده و دمای مدنظرتان را وارد کنید.

مزایای استفاده سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند

از مزایای آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

– صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها: به علت اینکه این سیستم به طور خودکار عمل کرده و بدون دخالت شما دما را کم و زیاده می‌کند، صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌ها و همینطور انرژی خانه می‌شود. شما می‌توانید برای هر بخش از خانه خود یک برنامه‌ریزی داشته باشید تا در هزینه‌ها و مصرف انرژی صرفه‌جویی شود.

– قابلیت کنترل از راه دور: شما با نصب اپلیکیشن این سیستم می‌توانید به راحتی از هر مکان و زمانی، از طریق تلفن همراه به آسانی دمای خانه خود را کنترل کرده یا آن را به طور کامل خاموش یا روشن کنید.

سازگار با سایر دستگاه‌های هوشمند: سیستم هوشمند خانه شما می‌تواند به سایر دستگاه‌ها و وسایل هوشمند خانگی متصل شود. مثلا رطوبت‌سازهای هوشمند و تصفیه‌کننده‌های هوایی که با سیستم عاملی سازگار هستند را می‌توان به سادگی به سیستم متصل کرد.

– قابل استفاده برای تمامی سیستم‌های سرمایشی گرمایشی: فرقی ندارد که از چه نوع سیستم سرمایشی یا گرمایشی استفاده می‌کنید. این سیستم هوشمند به راحتی می‌تواند روی هر نوع سیستمی اجرا و آن را کنترل کند.

پیگیری میزان مصرف انرژی و ثبت داده‌های حرارتی: سیستم هوشمند می‌تواند اطلاعات دمایی یا میزان مصرف انرژی شما را ثبت و ذخیره کند.

کنترل هوشمند دمای هر اتاق به صورت جداگانه: این سیستم قابلیت آن را دارد که برای هر اتاق به طور مجزا دما تعیین کنید. سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند در هر اتاق متناسب با سلیقه فردی که در آن اتاق است دما را تغییر می‌دهد.

– دارای هشدار خطا: اگر به هر علتی سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند شما به طور صحیح کار نکند، به طور خودکار هشدار خطا می‌دهد و شما را از این موضوع مطلع می‌کند.

– دارای قابلیت برنامه‌ریزی‌ دما و سناریوهای حرارتی: شما می‌توانید باتوجه به آب و هوای محل زندگی، فصول مختلف و… برنامه‌های متنوعی را برای سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند خود تعیین کنید. همچنین دستور اجرای سناریوهای مختلفی را به آن دهید.

– حالت ذخیره انرژی در هنگام خروج از خانه: هنگامی که کسی در خانه شما نباشد، حالت صرفه‌جویی انرژی به طور خودکار فعال می‌شود و به این ترتیب دمای خانه را در کمترین دمای مورد نیاز نگه می‌دارد و شما می‌توانید با خیال راحت به سفر بروید.

– کم صدا بودن: کم صدا بودن این سیستم‌ نسبت به نمونه‌ های غیر هوشمند یکی از مزایای آن است و موجب آسایش و راحتی شما در زمان استفاده می‌شود. صدای کم سیستم به علت عدم وجود فن و قطعات متحرک در آن است.

– دارای تهویه هوشمند و توانایی بهبود کیفیت هوای خانه: از دیگر مزایای سیستم آن است که می‌توانید به کمک آن هوای محیط خانه را تمیز نگه‌دارید و از هرگونه آلودگی پاک کرده یا میزان رطوبت هوا را تعیین کنید.

اجزای سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند

یک سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

– ترموستات هوشمند: ترموستات هوشمند یکی از مهم‌ترین اجزای سیستم بوده که وظیفه آن تنظیم دمای خانه و ثابت نگه‌داشتن آن است. ترموستات از راه دور توسط تلفن همراه نیز می‌تواند کنترل شود. همچنین قابلیت برنامه‌پذیری و زمان‌بندی نیز دارد. شما می‌توانید با توجه به دمای محیط داخلی و بیرونی، برنامه‌های مختلفی را برای آن تنظیم کنید.

– کنترلر هوشمند: همانطور که از اسم آن نیز مشخص است، به قسمتی از سیستم گفته می‌شود که توسط آن می‌توان سیستم را کنترل کرد. کنترلر به یک مودم وای‌فای متصل می‌شود و سپس به کمک آن می‌توانید به راحتی سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند خود را از هر جای دنیا کنترل کنید. حتی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که طبق دمای محیط، سناریوهای مختلفی برای عملکرد بهینه آن تعیین و اجرا کنید.

پریز هوشمند: پریز هوشمند در ظاهر شبیه به همان پریزهای معمولی بوده اما روش کار و ویژگی‌های آن کاملا متفاوت است. پس از نصب سیستم، این پریز را به پریز خانه خود وصل می‌کنید و سپس از هر نقطه‌ای که باشید با گوشی همراه می‌توانید آن را به آسانی کنترل کنید.

– کلید هوشمند لمسی کولر آبی: این کلید هوشمند، باتوجه به زمان و دما تنظیم می‌شود. همچنین قابلیت کنترل از راه دور توسط تلفن همراه را نیز دارد. این کلید برای انواع کولرها نظیر کولرهای صنعتی و خانگی مورد استفاده است. برای کار با این کلید باید یک برنامه برای آن تعریف کنید؛ سپس مطابق برنامه کولر را خاموش و روشن می کند.

نصب سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند

نصب و راه‌اندازی این سیستم را باید با دقت کامل انجام داد تا از بروز هرگونه مشکلات احتمالی پیشگیری شود. درنتیجه بهتر است نصب این سیستم را به افراد متخصص و مجرب بسپارید. تنظیمات سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند باتوجه به درجه حرارت محیط و همینطور نیاز کاربر انجام می‌شود.

جهت نصب و راه‌اندازی این سیستم در خانه، ابتدا باید دریچه‌های هوشمند جایگزین دریچه‌های قدیمی شوند. سنسورها در نقاط مختلف خانه با مرکز کنترل سیستم در ارتباط هستند و از این طریق دمای محیط را کنترل می‌کنند. مرکز کنترل این سیستم می‌تواند در هر نقطه‌ای از خانه به دلخواه شما قرار بگیرد.

قیمت سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند

قیمت این سیستم‌ها باتوجه انواع مختلف و مزایایی که دارند متفاوت است. قیمت آن به موارد زیادی مانند نوع تجهیزات خانه هوشمند مورد نظر، متراژ و جغرافیای منزل بستگی دارد. اما می‌توان گفت باتوجه به مزایایی که برای خانه شما دارد هزینه کردن برای آن بسیار به‌صرفه است و نمی‌توان آن را یک هزینه اضافی دانست. بلکه با صرفه‌جویی در هزینه‌ها بسیار به نفع شما خواهد بود.

شما می‌توانید قبل از خرید، قیمت این سیستم را در در سایت‌ها مشاهده و بررسی کنید. همچنین از نظرات کاربران و مشاوران استفاده ببرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

سخن پایانی

با اینکه سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند همواره سعی می‌کند تا دمای مطلوب شما را فراهم نماید، گاهی ممکن است نیازهایتان تغییر کند و باید بتوانید تغییرات مدنظرتان را بر سیستم اعمال کنید. چه در خانه باشید یا خارج از خانه، به وسیله اپلکیشن خانه هوشمند و با تلفن همراه خود می‌توانید به آسانی هر تغییری را اعمال کنید؛ مثلا بالا بردن یا پایین آوردن دمای یک اتاق، خاموش کردن سیستم و…

تصور کنید که در خانه شما، دمای مناسب با توجه به زمان روز و دمای هوای بیرون، به صورت خودکار تنظیم می‌شود. آیا لذت‌بخش نیست؟ اینکه یک سیستم بداند که چه زمان و چه مقدار دما را بالا و پایین ببرد تا هوای مطلوب ساکنین خانه فراهم شود. به این طریق دیگر نیاز نیست نگران تنظیم دما برای زمان خواب شبانه یا زمانی که خارج از خانه هستید باشید؛ و این خودبه‌خود موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هزینه‌های شما می‌شود.