روشنایی هوشمند: با پیشرفت تکنولوژی، یکی از چیزهایی که وارد بازار شده و مورد استقبال فراوان نیز قرار گرفته است، لامپ‌های هوشمند هستند. تا چند سال گذشته شاید چنین چیزی دور از انتظار و تصور بود اما اخیرا با پیشرفت علم و تکنولوژی، این تصور به واقعیت تبدیل شده و وجود این سیستم در خانه‌ها، بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و…. مشاهده می‌شود.

در این مطلب به طور کامل با سیستم روشنایی هوشمند و امکاناتی که در اختیارتان قرار می‌دهد، آشنا می‌شوید.

سیستم روشنایی هوشمند چیست؟

هر سیستم روشنایی که بتوان آن را از دور کنترل کرد، سیستم روشنایی هوشمند نام دارد. این کنترل از طریق اینترنت امکان پذیر است. در واقع شما می‌توانید توسط یک اپلیکیشن، امکان کنترل روشنایی مثل تعیین زمان روشن و خاموش شدن، امکان تغییر رنگ‌ها، کم و زیاد کردن شدت نور و… را داشته باشید.

روشنایی هوشمند به این معناست که هنگامی که وارد خانه می‌شوید چراغ‌ها روشن و هنگامی که از خانه بیرون می‌روید، خاموش شوند. روشنایی منزل مطابق با نور طبیعی تنظیم می‌شود و همچنین این سیستم قادر است تا رنگ نور را با توجه به سلیقه و نیازهای شما تغییر دهد. برای مثال شما می‌توانید یک رنگ را برای مواقع مطالعه و یک رنگ را برای هنگام خواب و استراحت انتخاب کنید.

همچنین دیگر لازم نیست برای خاموش و روشن کردن لامپ‌ها تکانی بخورید و از جای خود بلند شوید. این کار را می‌توانید به راحتی با لمس صفحه گوشی خود انجام دهید. سیستم روشنایی هوشمند یک روش تازه و مدرن جهت مدیریت روشنایی منزل و یا محل کار شماست. امروزه شما قادر خواهید بود تا با راه اندازی سیستم هوشمند در هر کجا و هر مکان حتی از راه دور، با موبایل روشنایی خانه را تنظیم کنید.

اجزای سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند از لامپ‌های هوشمند، ال ای دی‌ها یا ریسه‌های ال ای دی، دیمرها و کلید و پریز هوشمند تشکیل شده است. لامپ هوشمند پایه‌ترین اجزای سیستم است که باید قابل برنامه ریزی و نوردهی آن نیز قابل کنترل باشد. کار ال ای دی‌ها زیبایی است. شکل تابش نور، رنگ نور و… را ال ای دی تعیین می‌کند.

دیمرها نیز وظیفه کنترل کردن نور لامپ‌ها را بر عهده دارند. دیمرها می‌توانند به طور خودکار، میزان نور لامپ‌ها را کم و زیاد کنند. شما می‌توانید در طول روز برنامه‌های مختلفی را به سیستم خود بدهید. کلید و پریز نیز از مهم‌ترین اجزای یک سیستم هوشمند به شمار می‌روند که وظیفه آن‌ها مشخص است.

سیستم روشنایی هوشمند چگونه کار می‌کند؟

سیستم روشنایی هوشمند به شبکه وای فای خانگی شما وصل می‌شود و می‌توانید از طریق تلفن هوشمند یا تبلت، به راحتی آن را کنترل کنید. بعضی از این لامپ‌ها به وای‌ فای وصل می‌شوند و بعضی از آن‌ها برای وصل شدن به اینترنت، به هاب احتیاج دارند. برخی مدل‌ها نیز به وسیله بلوتوث به گوشی همراه شما متصل می‌شوند.

علاوه بر تلفن هوشمند یا تبلت می‌توانید به وسیله سیستم‌های دستیار صوتی HUE شرکت فیلیپس، HomeKit شرکت اپل، Echo شرکت آمازون و یا Google Home نیز سیستم روشنایی هوشمند را کنترل کنید. مثلا می‌توانید به صورت صوتی بگویید: «Alexa چراغ‌ها را خاموش کن» تا این دستور توسط الکسا اجرا شود.

مزایا و امکانات سیستم روشنایی هوشمند چیست؟

از مزایای این سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • کاهش هزینه‌ها
 • قابلیت کنترل از راه دور
 • زیباسازی فضا
 • ایجاد آرامش و بهبود کیفیت زندگی
 • قابلیت کنترل از طریق الکسا یا گوگل هوم و موارد دیگر
 • قابلیت برنامه‌ریزی و زمان‌بندی
 • روشنایی قابل تنظیم
 • افزایش امنیت خانه
 • سهولت و سادگی استفاده
 • امکان طراحی سناریو

انواع سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند به سه دسته تقسیم می‌شوند:

– لامپ‌های هوشمند: لامپ‌های هوشمند یک روش کم هزینه برای روشنایی هوشمند محسوب می‌شوند. این لامپ‌ها ویژگی‌های مختلفی مثل روشنایی قابل تنظیم، تنظیمات قابل برنامه‌ریزی و تنظیم نور بر اساس روشنایی محیط و… را دارند. شما با توجه به نیازتان می‌توانید چندین لامپ هوشمند را در محل مدنظر خود نصب کنید.

چراغ‌های هوشمند تحت کنترل هاب: این چراغ‌های هوشمند همانطور که از اسم آن‌ها پیداست، تنها به کمک هاب به اینترنت متصل می‌شوند و متاسفانه نمی‌توان بدون هاب از آن‌ها استفاده نمود. برای استفاده از سیستم روشنایی هوشمند تحت کنترل هاب، باید ابتدا مطمئن شوید که این سیستم با هاب خانه‌ی هوشمند شما هماهنگ بوده و سازگاری داشته باشد.

– کلیدهای هوشمند و دیمرها: ساکنان خانه به کمک کلیدهای هوشمند و دیمرها کنترل بیشتری بر روی وسایل روشنایی خواهند داشت.

کاربرد سیستم روشنایی هوشمند

در چه مکان‌هایی می‌توان از سیستم روشنایی هوشمند استفاده کرد؟

– خانه‌ و ساختمان: اخیرا استفاده از سیستم روشنایی هوشمند در خانه به امری بسیار محبوب و پرطرفدار تبدیل شده است. این سیستم قابلیت آن را دارد که با اتصال به شبکه‌ی وای فای خانه شما، در زمان مشخصی لامپ‌ها را روشن یا خاموش کند، میزان نور را تغییر دهد و…

این تکنولوژی جهت فراهم کردن راحتی و آسایش و همینطور کاهش هزینه‌های مصرف انرژی ایجاد شده است. بعلاوه می‌تواند موجب زیبا سازی خانه و ساختمان نیز بشود. نورهای رنگی، جلوه زیبایی به خانه می‌دهند.

– بیمارستان‌ها و مراکز درمانی: این روزها یکی از جدیدترین امکاناتی که در بیمارستان‌ها کاربرد دارد، سیستم روشنایی هوشمند است. زیرا بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از مصرف بالای انرژی و در نتیجه هزینه‌های بالا برخوردار هستند و از این طریق در هزینه‌ها صرفه جویی می‌شود.

– باغ‌ها و مناطق باز: استفاده از سیستم روشنایی هوشمند، امنیت باغ و مکان‌ها را تامین می‌کند و در کنار آن موجب آسایش و راحتی ساکنان خواهد شد. همچنین زیبایی و جلوه خاصی به محل مورد نظر می‌بخشد.

– فرودگاه‌ها: با اجرای این سیستم در فرودگاه‌ها می‌توان به زیبا سازی فرودگاه کمک کرد. همچنین می‌توان هزینه‌های ناشی از روشنایی را تا حد زیادی کاهش داد.

قیمت سیستم روشنایی هوشمند

قیمت این لامپ‌ها به نوع آن‌ها بستگی دارد مثلا لامپ‌های بلوتوثی نسبت به لامپ‌های وای فای ارزان‌تر هستند؛ اما در کل قیمت گرانی ندارند. البته این لامپ‌ها به علت استفاده از تکنولوژی‌های مختلف، در مقایسه با لامپ‌های معمولی از قیمت بالاتری برخوردار هستند. به طورکلی می‌توان گفت که قیمت آن‌ها در برابر خدمات و مزایایی که ارائه می‌دهند مثل کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی در مصرف انرژی و… به صرفه است.