امروزه الکسا را به عنوان یک دستیار شخصی می‌شناسند. دلیل این نامگذاری از سوی سازنده این بوده است که می‌توانید بسیاری از کارها را به کمک آن انجام دهید و مانند یک منشی از آن کمک بگیرید! در واقع الکسا برنامه‌ای است که گفتار و دستورات شما را تحلیل و سپس آن‌ها را اجرا می‌کند. همچنین می‌تواند به سوالات شما پاسخ دهد و بسیاری قابلیت‌های دیگر.

در ادامه این مطلب به طور کامل‌تر درباره‌ی الکسا و نحوه عملکرد و تکنولوژی آن صحبت می‌کنیم. پس اگر می‌خواهید بدانید الکسا چیست و یا در این باره سوالی دارید با ما همراه شوید.

دستیار صوتی الکسا چیست

الکسا یک دستیار صوتی و مجازی بوده که ساخته شرکت آمازون است. شرکت آمازون ساخت آن را از سال ۲۰۱۱ آغاز کرد. سال‌ها بعد از بلندگوی هوشمند اکو (Echo) رونمایی کرد. این بلندگو در ابتدا یک استوانه به طول ۲۳.۵ سانتی متر بود، که با گفتن نام دستگاه (Alexa) شروع به کار می‌کرد. اما اکنون الکسا را صرفا یک دستگاه نمی‌توان دانست. الکسا در حقیقت هوش مصنوعی است و به گونه‌ای بوده که در دستگاه‌های مختلف قابل اجرا است.

در ادامه مطلب بیشتر با الکسا و قابلیت‌های آن آشنا می‌شوید.

هدف از راه اندازی الکسا چیست؟

همانطور که می‌دانید، اپل دستیار صوتی Siri را دارد. Google Homeنیز دارای دستیار صوتی گوگل است که با گفتن Hey Google شروع به کار می‌کند. آمازون هم دستیار صوتی الکسا را دارد. اما با این تفاوت که الکسا بسیار پیشرفته‌تر است و قابلیت‌های بسیار بیشتری نسبت به آن دو دارد.

دستیار صوتی الکسا یک دستیار صوتی هوشمند است که در بلندگوهای Echo، ترموستات‌های هوشمند، بلندگوهای خطی، لامپ‌ها و چراغ‌ها و… وجود دارد و شما به صورت اپلیکیشن می‌توانید از آن استفاده کنید. این دستیار هوشمند با صوت کار می‌کند و قادر است دستورهای شما را اجرا کند و همچنین به سوالات شما پاسخ دهد.

شما می‌توانید کنترل خانه خود را به آن بسپارید، محاسبات خود را با آن انجام دهید، اخبار و آب و هوا را با آن بررسی کنید و… همانطور که در ابتدای مطلب نیز گفته شد، شما می‌توانید از آن به عنوان یک منشی جهت تسهیل در کارها استفاده کنید.

الکسا از چه تکنولوژی استفاده می‌کند؟

الکسا یک سرویس هوشمند تشخیص صدا و درک زبان است. وقتی سوالی از دستیار صوتی الکسا می‌پرسید، در واقع با یک سرویس مبتنی بر رایانش ابری ارتباط برقرار می‌کنید. سرویس صوتی الکسا با هدف تقلید از مکالمات واقعی طراحی شده اما شما در واقع از دستورات صوتی جهت انجام وظایف خاص استفاده می‌کند.

برای استفاده از آن تنها باید نام آن را صدا بزنید. این سرویس هوشمند همیشه منتظر شنیدن نام خودش است. پس از آن که آن را صدا بزنید، شروع به گوش دادن به شما و انجام دستورات می‌کند. به این صورت که نسخه‌ای از مکالمات شما به ابر اطلاعات ارسال می‌شود و پس از بررسی اجرا خواهد شد.

سرویس صوتی الکسا در فضای ابری زندگی می‌کند. از این سرویس می‌توانید در هر دستگاهی که دارای میکروفون و بلندگو است، استفاده نمایید. در دنیای امروز، دستیار صوتی الکسا در هدفون و سایر دستگاه‌ها وجود دارد. برای استفاده از دستیار صوتی الکسا، به دستگاهی نیاز است که از فناوری پیشرفته صوتی برخوردار باشد.

این برنامه علاوه بر زبان انگلیسی، لهجه‌های ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، هند و زبان‌های فرانسوی، ایتالیایی، پرتغالی، آلمانی و ژاپنی را نیز متوجه می‌شود.

قابلیت‌های دستیار صوتی الکسا

این دستیار صوتی هوشمند قادر است کارهای بسیار زیادی برای شما انجام دهد. مثلا اگر از او بپرسید «الکسا امروز به چتر نیاز دارم؟»، وضعیت آب و هوا را برای شما مشخص می‌کند. یا اگر به او بگویید «الکسا دوربین جلوی درب خانه را نشانم بده»، این کار را به راحتی میتواند روی تلوزیون شما نمایش ‌دهد. از دیگر قابلیت‌های جالب الکسا، پیدا کردن آهنگ با خواندن قسمتی از متن آن است.

هم اکنون بیش از 30،000 قابلیت در این برنامه وجود دارد. به طور کلی از مهم ترین قابلیت‌های الکسا عبارتند از:

• پخش پادکست، موزیک، کتاب‌های صوتی و…

• اعلام زمان‌های پخش فیلم و برنامه‌های ورزشی

• خواندن کتاب

• ارائه‌ی توصیه‌های بارداری

• خرید از آمازون و ردیابی بسته‌های آمازون

• پیدا کردن دستورات پخت غذا

• سفارش غذا

• پاسخ به سوالات

• اطلاع رسانی از آخرین اخبار روز

• خواندن ایمیل‌ها

• ثبت هشدارها و یادآوری‌ها

• مدیریت لیست‌ها و تقویم

• تعامل با افرادی که زنگ در خانه‌ی شما را می‌زنند

• پخش قصه، پخش جوک و…

• افزایش امنیت خانه‌

• پخش زنده رادیو

• بررسی آب و هوا

• تهیه لیست کارها

لیست قابلیت‌های الکسا روزانه در حال افزایش است. به این دستورات، مهارت یا «skills» می‌گویند. حتی شما می‌توانید مهارت‌های شخصی‌ سازی شده خودتان را از طریق Amazon Blueprints به این برنامه اضافه کنید.

مثلا اگر هر پنجره ای در منزل باز شد، الکسا اتوماتیک بگوید پنجره اتاق خواب باز شد.

این برنامه فوق ‌العاده می‌تواند با اتصال به دستگاه‌های هوشمند خانه شما، یک تجربه‌ی لایف استایل قابل تنظیم برایتان به وجود آورد.

برنامه الکسا از فروشگاه اپل، Google Play و Amazon Appstore قابل دسترس است. در پایان گفتنی است که این برنامه متاسفانه در حال حاضر در کشور ایران تحریم شده است اما با کمک متخصصین مجموعه زندگی هوشمند پارسی می‌توانید به راحتی از امکانات هر دستیار صوتی از جمله الکسا از آن استفاده کنید.