در مقاله‌های پیشین در رابطه با هوشمند سازی ساختمان‌ها صحبت کردیم. و گفتیم هوشمند سازی در جهت ارتقا کیفیت و آسان شدن زندگی انجام می‌گیرد. بدون شک هوشمند سازی کردن خانه‌ها و ساختمان‌های قدیمی نسبت به خانه‌ها و ساختمان‌های نوساز در دردسرتر است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با متداول‌ترین دستگاه‌های هوشمند سازی ساختمان سخن بگوییم.

اگر شما در یک واحد مسکونی یا تجاری قدیمی به زندگی یا فعالیت مشغول هستید؛ خواندن این مقاله می‌توان به شما کمک کند تا با حداقل هزینه ممکن از تجهیزات نوین در جهت رفاه زندگی خود بهره بگیرید.

سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی

انسان برای ساختن زندگی راحت‌تر نیاز خواهد داشت تا دما محیط را در حد تعادل نگه دارد. استفاده از داکت اسپلیت‌ها در خانه‌های قدیمی می‌تواند کمک کند تا شما زندگی راحت‌تری را تجربه کنید.

شما با نصب یک دستگاه نسبتا کوچک می‌توانید هم در زمستان نیاز خود را به وسیله‌های گرمایشی از بین ببرید و هم در تابستان مکان را خنک کنید.

وجود انواع و اقسام داکت اسپلیت‌ها داخلی و خارجی دست افراد را برای انتخابی منطقی‌تر باز گذاشته است.

استفاده از ترموستات برای حفظ دما دلخواه در فصول سرد سال نیز می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای هوشمند سازی ساختمان‌های قدیمی باشد.

سیستم‌های هوشمند روشنایی

هوشمند سازی سیستم‌های روشنایی این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا بدون برقراری ارتباط مستقیم با کلید برق بتوانید لامپ‌ها را روشن و خاموش و تنظیم کنید.

این سیستم همچنین امکان بررسی لامپ‌ها در هنگام سفر را نیز برای شما فراهم می‌کند.

متخصصان بر این باورند که سیستم‌های هوشمند روشنایی نقش بسیاری در کاهش مصرف برق و انرژی دارند. این سیستم‌ها به راحتی در خانه‌های جدید و قدیمی راه اندازی می‌شوند. و نقش بسیار پررنگی در هوشمند سازی ساختمان‌ها ایفا می‌کنند.

دوربین‌های مداربسته

استفاده از دوربین‌های مداربسته برای حفظ امنیت در تمامی منازل و محیط‌های تجاری پیشنهاد می‌شوند. بررسی‌ها نشان داده است که در سال‌های اخیر میزان استفاده افراد از این دسته دوربین‌ها برای کنترل ورود و خروج افراد به محیط بسیار افزایش یافته است.

فرقی ندارد شما در یک خانه بسیار قدیمی زندگی می‌کنید یا یک برج نوساز. در هر صورت لوازم و وسایل درون منزل شما باارزش هستند و جز سرمایه شما محسوب می‌شوند. بنابراین نیاز است تا اقداماتی را انجام دهید که از هدر رفتن سرمایه‌هایتان جلوگیری کرده و نقش بسیاری در ارتقا امنیت داشته باشد.

در میان اقدامات ایمن سازی ساختمان نصب و راه اندازی دوربین‌های مداربسته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود اگر قصد هوشمند سازی ساختمان‌های قدیمی را دارید حتما استفاده از دوربین‌های امنیتی را از برنامه‌های ابتدایی خود قرار دهید. چرا که مهندسان در هنگام ساخت منازل مسکونی قدیمی معمولا کمتر به موارد امنیتی توجه کرده‌اند.

گاه دیده می‌شود که افراد با بهره گیری از دوربین‌های کوچکی که در لابه‌لای دیگر تجهیزات پنهان می‌شود؛ سعی می‌کنند تا به طور مخفیانه و بی سر و صدا ورود و خروج افراد به محیط را تحت نظارت و بررسی قرار دهند.

قفل‌های امنیتی هوشمند

شاید تا چندین سال پیش استفاده از قفل‌هایی که از کیلومترها دورتر بتوان آن‌ها را کنترل کرد؛ تنها یک رویا محسوب می‌شد. اما امروزه این دسته قفل‌ها به عنوان یکی از پرطرفدارترین لوازم امنیتی برای استفاده در خانه‌ها و محیط‌های تجاری استفاده می‌شوند.

استفاده از قفل‌های هوشمند امنیتی می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای هوشمند سازی خانه‌های قدیمی باشد. چرا که علاوه بر تامین امنیت لازم دارای عملکردی ساده است. و هر فرد بدون هیچ مهارت خاصی توانایی کنترل قفل از راه دور را خواهد داشت.

آشکار ساز دود

یکی دیگر از تجهیزاتی که برای هوشمند سازی ساختمان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ آشکار سازهای دودی است. ابتدا نیاز است بدانیم این آشکار کننده‌ها چه نقشی دارند که اینقدر مهم و با اهمیت شناخته می‌شوند.

آشکار کننده‌های دود با شناخت عوامل آتش سوزی و گرما بیش از اندازه در محیط افراد را از احتمال آتش سوزی باخبر می‌کنند. و از این طریق موجب حفظ امنیت جانی افراد ساکن در منزل می‌شوند.

متاسفانه در زمان‌های قدیم‌تر کمتر به ایمنی سازی منازل در برابر آتش سوزی توجه شده است. به همین دلیل ساختمان‌های قدیمی بیشتر در خطر آتش سوزی‌های شدید قرار می‌گیرند.

توصیه می‌شود اگر قصد هوشمند سازی منازل قدیمی را دارید با استفاده از یک آشکار کننده دود امنیت ساکنان را در برابر آتش سوزی ارتقا دهید.

سخن پایانی

به طور کلی اگر قصد هوشمند سازی ساختمان‌های قدیمی را دارید باید به این نکته توجه کنید که در هنگام طراحی و ساخت این ساختمان‌ها کمتر به موارد ایمنی توجه شده است. بنابراین اقداماتی که در جهت هوشمند سازی تجهیزات این دسته ساختمان‌ها انجام می‌گیرد باید بتواند امنیت ساکنان را به طور قابل توجه‌ای افزایش دهد. تا آن‌ها بتوانند علاوه بر تجربه زندگی آسوده‌تر زندگی ایمن‌تر را نیز تجربه کنند.

یادتان باشد هوشمند سازی ساختمان با این هدف انجام می‌گیرد که افراد بتوانند با آسودگی خاطر بیشتری به زندگی کردن بپردازند.