اکسس کنترل را می‌توان یکی از مهم‌ترین تجهیزات هوشمند سازی ساختمان موثر در ایجاد امنیت دانست. این وسیله که به تازگی توانسته است جایگاه خود را در بازار تثبیت کند؛ در جهت کنترل بر عبور و ورود افراد در مکان‌‌هایی که تردد بسیار است، استفاده می‌گردد.

اکسس کنترل هوشمند

فرض کنید شما دارنده یک پاساژ بزرگ و مجهز هستید. هر روزه قریب به دو هزار نفر وارد پاساژ شما می‌شوند. بدون شک کنترل این افراد و جلوگیری از سرقت و آسیب دیدن کالاها سخت خواهد بود. اما با استفاده از اکسس کنترل هوشمند کار شما راحت‌تر و آسان‌تر خواهد بود.

استقبال اخیر افراد از اکسس کنترل نشان می‌دهد که این کالا توانسته است، رضایت مصرف کنندگان را به خود جلب کند. به گونه‌ای که برخی بر این باورند که در جهان امروز استفاده از اکسس کنترل هوشمند در فرودگاه‌ها، فروشگاه‌ها و پاساژهای‌ بزرگ و پرتردد، اداره‌ها و مکان‌های امنیتی لازم و ضروری است.

اکسس کنترل هوشمند
اکسس کنترل هوشمند

شما می‌توانید با نصب این دستگاه هوشمند بر روی قفل مکان مدنظر نظارت دقیقی بر ورود و خروج افراد به مکان و همچنین جلوگیری از ورود افرادی که نمی‌خواهید به مکان مدنظر وارد شوند، داشته باشید.

خبر خوب اینکه این امکان فراهم است تا شما از این دستگاه پرطرفدار و هوشمند برای هر نوع دربی استفاده کنید.

قابلیت‌های متنوع اکسس کنترل هوشمند باعث شده است تا فرد بنا بر شرایط و حساسیت تصمیم بگیرد که می‌خواهد معیار شناسایی افراد چه چیزی باشد؟ آیا دوست دارد دستگاه با استفاده از یک رمز خاص فرد را شناسایی کند یا با آنالیز چهره؟ اثر انگشت ملاک شناسایی باشد؟ یا یک کارت خاص؟

لازم است توجه داشته باشید که معمولا در مکان‌هایی که ایجاد امنیت از اهمیت و حساسیت بسیار بالاتری برخوردار است ملاک شناسایی آنالیز چهره و اثر انگشت می‌باشد.

نحوه فعالیت دستگاه اکسس کنترل

یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین سوالاتی که پرسیده می‌شود این است که دستگاه اکسس کنترل هوشمند چگونه به فعالیت می‌پردازد؟

به طور کلی می‌توانیم بگوییم که اکسس کنترل هوشمند از طریق اثر انگشت، شناسایی چهره‌ای، آنالیز رمز و کارت و … هویت افراد را مشخص می‌کند. اطلاعات از قبل ذخیره شده را بررسی می‌کند تا اگر فرد جز افراد مجاز برای تردد باشد به او این اجازه را بدهد.

اطلاعات هویتی افراد در دستگاه باقی مانده و هیچ گاه فراموش نمی‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا نظارت بیشتری بر عبور و خروج افراد صورت پذیرد.

به طور کلی دستگاه‌های اکسس کنترل هوشمند از نظر ذخیره اطلاعات و امکان پشتیبان گیری به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند. دسته اول دستگاه‌هایی هستند که تنها اجازه ورود و خروج را صادر می‌کنند. دسته دوم دستگاه‌هایی با پیچیدگی بیشتر هستند. این دستگاه‌ها علاوه بر اینکه اجازه ورود و خروج را صادر می‌کنند، امکان پیگیری را نیز فراهم می‌کنند. بدین معنی که ورود یا خروج افراد در حافظه این دستگاه باقی مانده تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

اکسس کنترل هوشمند چه کاربردی دارد؟

اکسس کنترل هوشمند دارای کاربردها و قابلیت‌های بسیار زیادی است که برخی از مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

۱: در شرکت‌ها و اداراتی که زمان ورود و خروج کارکنان از اهمیت بالایی برخوردار است استفاده از اکسس کنترل هوشمند می‌تواند بار زیادی را از دوش مدیران بردارد. با استفاده از این دستگاه می‌توان کارمندان منظم و غیر منظم را شناسی کرد. به بیان دیگر اکسس کنترل هوشمند در حضور و غیاب‌ها و تاخیر سنجی کارکنان در مراکز مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲: در برخی مراکز همچون مراکز تحقیقاتی که بر روی مواد حساس یا عوامل بیماری زا خطرناک کار می‌شود، نیاز است تا ورود و خروج برخی از افراد محدود گردد. گفتنی است که از اکسس کنترل هوشمند برای محدود سازی ورود برخی از افراد به مکان‌های حساس نیز می‌توان استفاده کرد.

۳: در دستگاه‌هایی که قابلیت گزارش گیری را دارند این امکان فراهم است تا در صورت بروز مشکل از اطلاعات ذخیره شده در دستگاه استفاده کرد. به عنوان مثال فرض کنید در یک آزمایشگاه تحقیقاتی یک عامل بیماری زا به بیرون نفوذ پیدا کرده است، در چنین شرایط پیدا کردن فردی که باعث انتشار این عامل به بیرون شده است، حائز اهمیت است.

با استفاده از اکسس کنترل هوشمند و اطلاعات ذخیره شده در رابطه با ورود و خروج افراد به مکان‌های حساس آزمایشگاه می‌توان در زمان اندکی فرد متخلف را یافت.

اکسس کنترل هوشمند

 

سیستم‌های اکسس کنترل هوشمند پیشرفته چه امکاناتی دارند؟

سیستم‌های اکسس کنترل هوشمند دارای امکاناتی برای ذخیره سازی اطلاعات فردی، مشخص کردن بازه زمانی برای اجازه ورود و خروج افراد، پشتیبان گیری و گزارش گیری در مواقع حساس، ایجاد محدودیت برای تردد افراد در برخی روزهای خاص و دریافت اطلاعات با استفاده از تلفن همراه می‌باشند.

می‌توان گفت امکانات خاص این اکسس کنترل‌ها باعث شده است تا ایجاد امنیت در مکان‌هایی که نیاز به نظارت خاص دارند و ورود و خروج افراد بیگانه ممکن است باعث خطر شود؛ امکان پذیر باشد.

از دیگر امکانات این اکسس کنترل هوشمند می‌توان به برنامه ریزی هوشمند ماهانه و فصلی اشاره کرد. قابل به ذکر است که با استفاده از سیستم‌های رایانه‌ای و تلفن‌های همراه امکان بررسی محدودیت‌ها و گزارش‌های موجود فراهم می‌باشد.

خرید اکسس کنترل هوشمند

خرید اکسس کنترل هوشمند به تمامی کسانی که در محیط کار یا منزل خود دارای اشیا قیمتی یا عوامل حساس هستند که و یا حتی می‌خواهند کنترل بیشتری بر اعضا داشته باشند، توصیه می‌گردد.

برخی اینگونه تصور می‌کنند که استفاده از اکسس کنترل هوشمند در خانه‌ها مجاز نیست. شواهد نشان داده است که بیشتر ساختمان‌ها به خصوص مجتمع‌های مسکونی و آپارتمان‌های چندین طبقه از اکسس کنترل برای هوشمند سازی ساختمان خود استفاده کرده‌اند. بنابراین اگر فکر می‌کنید نیاز دارید با استفاده از این دستگاه امنیت بیشتری را برقرار کنید، تردید به دل راه ندهید.

اکسس کنترل هوشمند از مکان‌های مدنظر شما همچون یک قفل گاوصندوق محافظت می‌کند. و نمی‌گذارد که هیچ گونه صدمه‌ای به امنیت شما وارد گردد.

به طور خلاصه باید خدمتتان عارض شویم که قرارگیری اکسس کنترل هوشمند در کنار قفل‌های برقی باعث می‌گردد تا امنیت بیشتری ایجاد شده و آسودگی خاطر بسیاری برقرار باشد. بنابراین اگر به دنبال هوشمند سازی مکان‌های دلخواه برای ایجاد امنیت بیشتر هستید، اکسس کنترل هوشمند می‌توان گزینه بسیار خوبی باشد.