امروزه پیشرفت زياد تکنولوژی باعث شده تا امکانات و ويژگي‌های خانه‌های مدرن نیز مانند سایر تکنولوژی‌ها پيشرفت کرده و بروز شود. تاثیر تکنولوژی‌های مدرن بر محیط خانه به اندازه‌ای است که فناوری با سرعت زیادی رو به جلو در حال حرکت بوده و جایگزین امکانات سنتی می‌شود. بنابراین عجیب نیست که این فناوری‌ها را در بخش‌های مختلف زندگی‌مان ببینیم. این فناوری و پیشرفت‌های آن موجب می‌شوند تا خانه زیباتر شده و آسایش و آرامش بیشتری برای اعضای خانواده فراهم شود.

در عصر تکنولوژی و فناوری‌های نوین، مانند گذشته نیاز نیست که آب استخرهای شنا کشیده شود و برای ما رنج و زحمت ایجاد کند! بلکه امروز استخر سنتی جای خود را به استخر هوشمند داده‌ است. در ادامه بيشتر با استخر هوشمند و ويژگی‌های آن آشنا می‌شوید.

استخر هوشمند چیست؟

استخر هوشمند یا همان Smart Pool، به استخرهایی گفته می‌شود که می‌توانند برخی از فعالیت‌ها را به صورت خودکار و هوشمند انجام دهند. ظاهر این استخرها شبیه به استخرهای معمولی است. استخر هوشمند می‌تواند توسط موبایل، تبلت یا لپ‌تاپ کنترل شود و از این طريق با برنامه‌ریزی دقیق فعالیت کند. این استخر توانایی آن را دارد تا خود به صورت خودکار آب را گندزدایی کرده و در دمای مطلوب نگه ‌دارد. یا اینکه استخر را تمیز ‌کند و…

تمامی تجهیزات و امکانات این استخرها شامل پمپ‌ها، سنسورها و تمامی موارد توسط سیستم هوشمند کار می‌کنند. به‌علاوه همه‌ی کارهای مراقبتی توسط سیستم هوشمند به صورت کنترلی انجام می‌شود. اساس کار استخر هوشمند توسط تکنولوژی‌هایی مانند بلوتوث و یا وای‌فای است. به طور کلی، نیاز به دخالت انسان ندارد و همانطور که از اسم آن‌ مشخص است، به شکل هوشمند و خودکار فعالیت می‌کند. شما به راحتی از داخل اتاقتان یا هر جای دنیا می‌توانید وضعیت آن را از طریق اپلیکیشن مشاهده و چک کنید.

روش کار استخر هوشمند

شاید ابتدا تصور کنید که کار کردن با استخر هوشمند و کنترل آن دشوار باشد اما باید بدانید که بسیار آسان است. یک استخر هوشمند، اول از همه به اینترنت نیاز دارد. سیستم استخر هوشمند به صورت بی‌سیم به شبکه‌ی اینترنت وای‌فای وصل شده و از این طریق به راحتی قابل کنترل است.

به عنوان مثال می‌توانید قبل از رسیدن به منزل یا ویلای خود، آب استخر را از طریق تلفن همراه باز کنید تا هنگام رسیدن شما استخر پر شده باشد. همچنین از این طریق می‌توانید از سلامت، کیفیت و دمای آب استخر خود مطمئن شوید و یا حتی اگر نیاز باشد، سیستم تصفیه آب هوشمند را روشن کنید. امکانات و تجهیزات این استخرها، به طور خودکار و البته دائمی آب را چک کرده و هر زمان که لازم بدانند، به مرکز هشدار می‌دهند تا سیستم تصفیه استخر روشن یا دمای آب کم و زیاد شود.

پمپ استخر یکی از بخش‌های مهم استخر هوشمند است و باعث می‌شود که آب همواره در سیستم در حال گردش باشد. این موضوع باعث می‌شود تا هیچ‌گونه جلبک و آلودگی در آب به وجود نیاید. همچنین گردش صحیح آب، دما را در تمام قسمت‌های استخر پخش کرده و دما را در همه‌ی نقاط متعادل می‌کند. در نتیجه می‌توانید هنگام شنا کردن به راحتی از استخر استفاده کنید.

سیستم هوشمند این استخر، خود به طور خودکار روشنایی استخر را نیز تامین و تنظیم می‌کند. در صورت تاریک شدن هوا، چراغ‌های استخر به طور خودکار روشن می‌شوند. سیستم گرمایش و سرمایش نیز به صورت خودکار روشن و خاموش شده و دمای استخر را کم و زیاد می‌کند. البته همه‌ی این موارد به دستور شما از طریق اپلیکیشن نیز قابل تغییر هستند.

مزایای استخر هوشمند

استفاده از استخر هوشمند مزایای زيادي دارد از جمله:

– کنترل از راه دور: همانطور که به آن اشاره شد، این استخر با استفاده از گوشی هوشمند، تبلت و لپ‌تاپ قابل کنترل بوده و قابلیت زمان‌بندی و مدیریت دستگاه‌ها به صورت همزمان را نیز دارد. همچنین در استخر هوشمند میزان دما و روشنایی آن نیز قابل کنترل است.

– صرفه‌جویی در زمان: با استفاده از استخر هوشمند می‌توانید در زمان خود صرفه‌جویی کنید. به این دلیل که دیگر نیاز نیست مانند استخرهای سنتی، آب آن را به صورت دستی خالی یا پر کنید. همچنین دیگر نیاز نیست که به صورت سنتی و قدیمی آن را کلر زنی کرد.

– راه‌اندازی آسان: راه‌اندازی این استخرها با توجه به امکانات و تجهیزاتی که دارند کار بسیار ساده‌ای بوده و اصلا خسته‌کننده نیست. در صورتی که در راه‌اندازی استخرهای سنتی و قدیمی کاری بسیار دشوار و زمانبر بود که نیاز به همکاری چندین نفر داشت. برای آماده‌سازی استخر هوشمند تنها نیاز است تا از طریق تلفن همراه به آن دستور دهید.

– صرفه‌جویی در مصرف انرژی: به دلیل آنکه سیستم این استخر به صورت هوشمند فعالیت کرده و به طور خودکار چراغ‌ها یا سیستم گرمایش و سرمایش را روشن و خاموش می‌کند، موجب صرفه‌جویی زیادی در مصرف انرژی شما می‌شود.

– کاهش هزینه‌ها: همانطور که گفتیم، این استخرها باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی شده و از این طریق باعث کاهش هزینه‌ها می‌شوند. از طرفی سیستم هوشمند این استخر به طور خودکار چراغ‌ها را خاموش و روشن کرده و این نیز دلیل دیگری برای صرفه‌جویی در هزینه‌هاست. به‌علاوه تمامی موارد مثل زمان پر و خالی شدن آب استخر و… از طریق اپلیکیشن از راه دور قابل کنترل بوده و این نیز دلیل دیگری برای کاهش هزینه‌ها محسوب می‌شود.

– صرفه‌جویی در مصرف آب و انتشار کمتر گاز کربن‌دی‌اکسید: این استخرها دارای سنسورهای کنترل‌کننده میزان آب هستند و از این طریق در میزان آب مصرفی شما صرفه‌جویی می‌کنند. با هوشمندسازی استخر دیگر دلیلی برای نگرانی سطح آب استخر و پر کردن آن وجود ندارد. پمپ‌های هوشمند نیز به صورت خودکار کمبود آب را تشخیص می‌دهند و به اندازه‌ای که نیاز باشد آب پمپاژ می‌کنند. تنها کافیست از طریق تلفن هوشمند میزان کافی آب لازم را به سیستم مدیریت استخر دستور دهید تا هر روز به همان میزان آب پمپاژ کند.

– تصفیه و گندزدایی آب به صورت اتوماتیک: وقتی آن به مدت زمان طولانی در استخرها بماند، ممکن است توسط باکتری‌ها آلوده شود. با استفاده از سیستم گندزدایی و تصفیه هوشمند می‌توانید یک استخر تمیز و بهداشتی داشته باشید. همچنین استخر هوشمند توانایی کلر زنی اتوماتیک را نیز دارد.

– تعمیر و نگهداری راحت: نگهداری استخر هوشمند بسیار آسان است و نیاز به نگهداری خاصی ندارد. همچنین تعمیر این نوع استخر بسیار ساده است. در تعمیر و نگهداری از استخر هوشمند، تنها به تجهیزات مختلف از جمله سیستم تصفیه، روشنایی، گرمایش و سرمایش استخر باشد چرا که کار این استخر به این‌ امکانات بستگی دارد.

در کل، هرچه که برای راحتی و آسایش به آن نیاز دارید در استخر هوشمند وجود دارد. هوشمندسازی استخرها یکی از روش‌های متدوال و تازه است که منجر به افزایش سلامت و ایمنی استخرها می‌شود. داشتن یک استخر شنا با دمای مناسب، تمیز و با امکانات کافی، و البته با راه‌اندازی آسان چیزی است که بسیاری از علاقه‌مندان به استخر و شناگران ماهر در خانه یا ویلای خود به آن نیاز دارند.

امروزه استخرها نیاز به رسیدگی و نگهداری بسیار زیادی دارند که ممکن است برخی از افراد نتوانند توانایی آن را داشته باشند؛ در این صورت نسبت به هوشمندسازی استخر خانه خود اقدام کنند. یکی از روش‌های نوین جهت نگهداری و سرویس بهتر استخر، هوشمند کردن آن است. استخر هوشمند با اینکه مدت زیادی نیست وارد بازار شده‌ اما در این مدت کوتاه توانسته‌ تا محبوبیت زیادی به‌دست آورد و افراد زیادی را به خود جذب کند.